‌ ‌ظراءف سلوکی

ازدواج 1

- اهل معرفتی میفرمود : ما در طریق سلوک الی الله ، سالک مجرد نداریم . همچنین به این نکته اشاره می فرمودند که سالک مجرد ، تا نقطه ای توان پیشرفت سلوکی دارد و پس از آن بال سیر روحی او با ازدواج آغاز می گردد.

البته لازم به تذکر است که هر فرد با توجه به موقعیتی که داراست ، نیازمند یک نوع برنامه ریزی و تربیت است ، لکن در مجموع این قاعده در مورد سالکین جاری و ساری است و تشخیص آن نیازمند استادی خبیر و آگاه است.

- ازدواج موفق نیازمند توسل و استغفار است ؛ همچنین طبق فرمایش بسیاری از بزرگان خواندن نماز جعفر طیار در تسریع این امر بسیار کمک می کند. 

لازم به ذکر است که مطالعه کتاب در زمینه ی ازدواج بسیار و بسیار موضوع مهمی است فلدا در این زمینه کتاب " نیمه ی دیگرم " را توصیه می کنیم. 

- ذکر این نکته خالی از لطف نیست ، بزرگی میفرمود : زمان تربیت فرزند از تولد او آغاز نمی گردد ، بلکه از زمان بلوغ هر فرد و چه بسا از زمان تولد هر پدر یا مادر آینده ای آغاز می گردد. 

فلذا باید متدکر شد که خودسازی و تهذیب نفس و دفع رذائل نفسانی را در یک شب نمی توان آغاز کرد و چه بسا آنها نیازمند مقدمات بسیاری است ؛ بنابراین هر فرد بایستی در این زمینه برای خود برنامه ریزی هایی داشته باشد و رعایت این موضوع مهم را جزو مقدمات ازدواج ببیند و قدم اول در این مسیر را شناخت گناهان و آشنایی با رساله مرجع و ترک مطلق گناه بداند. 

-  استاد فیاض بخش در زمینه انتخاب همسر می فرمودند : بنده به کسانی که مشاوره جهت انتخاب همسر می خواهند ، توصیه می کنم : کسی را انتخاب کنید ، که وقتی او را دیدید ، یاد خدا بیفتید.

‍ ‍ ظرائف سلوکی

ازدواج 2

- بزرگی میفرمود ، در روز اول پس از ازدواج با همسرم ، کتاب شریف معراج السعاده را جلوی خانومم گذاشتم و به او گفتم : ما ازدواج کردیم تا آدم شویم ، بیا تا با خواندن این کتاب ، به طریق آدم شدن نزدیک شویم.

پ.ن : کتاب سلوک با همسر - استاد ص.ج و  کتاب زن آنگونه که باید باشد - استاد طاهر زاده ، در زمینه مذکور بسیار مفید می باشد.

- اهل معرفت دیگری میفرمود ، در مدرسه ای کار می کردم و دانش آموزی داشتم که بسیار مودب و متقی بود ؛ روزی از مادر آن دانش آموز پرسیدم : شما چه کردید که فرزندتان این قدر ، متقی و خوب است ؟! ایشان در جواب فرمود : از روز اول زندگی مان ، با پدرش عهد کردیم که نماز اول وقت بخوانیم و این فرزند صالح ، نتیجه ی آن عهد است. دقت

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

شماره دوست پسر Renee dobby lining - deertextile.com گردشگری سلامت مهر ارز دیجیتال pi گفته های پدری و دختری آغوز کافه شبانه روزی اروما نسيم ظهور